FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH
WARMIA MAZURY LOKALNIE
EDYCJA 6
2024 rok
ZREALIZOWANE PROJEKTY w 2024 ROKU
Na obszarze działania Punktu Animacyjno-Doradczego Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalnej Grupy Działania dofinansowane w 2023 roku zostało 10 grup. Łączna wartość projektów zrealizowanych przez wnioskodawców to 78 962,10 zł, w tym 54 900,00 zł dotacji.
3/EL/2024
Nazwa realizatora: Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem” i grupa nieformalna Smakosze Tradycji
Czas trwania projektu: 05-05-2024 – 30-09-2024
Miejsce realizacji projektu: Oleśno
Kwota dofinansowania: 4 900 zł
Mennonicki półmisek
Celem projektu była integracja międzypokoleniowa w oparciu o tradycje kulinarne związane ze starymi przepisami przechowywanymi od pokoleń przez mieszkańców Oleśna a związane, przede wszystkim, z kulinarnym zapleczem historycznym ludzi mieszkających na tych terenach – Mennonitów. Kultura mennonicka odcisnęła znaczące piętno na obecnych mieszkańcach pozostawiając po sobie spuściznę w postaci budownictwa, melioracji podmokłych terenów i charakterystycznej kuchni, dlatego tak chętnie udało się zaangażować w projekt mieszkańców i sympatyków.
W ramach projektu odbyły się 3 spotkania kulinarne: Pęto kiełbasy, Decha serów i Chochla zupy. Oprócz warsztatów kulinarnych w projekcie znalazło się miejsce także na spotkanie z dietetykiem – naturopatą, który przedstawił wiele aspektów zdrowego życia odbiorcom projektu.
Na koniec został opracowany i wydrukowany zbiór przepisów wykorzystywanych na warsztatach kulinarnych, który przekazywany jest nieodpłatnie każdemu zainteresowanemu!
7/EL/2024
Nazwa realizatora: Gminny Klub Sportowy Małdyty
Czas trwania projektu: 01-07-2024 – 30-09-2024
Miejsce realizacji projektu: Małdyty
Kwota dofinansowania: 6 000 zł
Mała Liga GKS
Projekt polegał na organizacji cyklu ligi turniejów piłki nożnej dla dzieci na stadionie w Małdytach. W pełni odpowiedział na głęboko odczuwaną potrzebę integracji społecznej oraz aktywizacji młodych ludzi z regionu. Projekt miał na celu nie tylko wyłonić najlepsze drużyny, ale również promować zdrowy styl życia, współpracę zespołową oraz fair play wśród najmłodszych – co jak najbardziej zostało spełnione. Wspólna pasja do sportu i pragnienie zapewnienia dzieciom wartościowych form spędzania czasu wolnego była wyczuwalna na każdym spotkaniu organizowanym w ramach projektu. Mieszkańcy, dysponując zasobami w postaci lokalnego stadionu, wykorzystali to miejsce do budowania poczucia wspólnoty oraz identyfikacji z regionem.
Aktywność skupiła młodzież wokół pozytywnych wartości i pomogła odwrócić uwagę od codziennych wyzwań czy pokus negatywnych zachowań. Dzięki zorganizowanym turniejom, dzieci miały możliwość nie tylko rozwijania swoich umiejętności piłkarskich, ale również uczenia się pracy w zespole, poszanowania rywali i podejmowania wyzwań.
W ramach projektu zorganizowano cykl 3 turnieje – 2 spotkania na Stadionie w Dobrocinie, 1 turniej na Orliku Małdyty.
8/EL/2024
Nazwa realizatora: Koło Gospodyń Wiejskich w Sambrodzie Sambrodzianki
Czas trwania projektu: 05-05-2024 – 30-09-2024
Miejsce realizacji projektu: Sambród
Kwota dofinansowania: 6 000 zł
Moja babcia robiła to tak
Celem projektu było wspólne spędzanie czasu mieszkańców podczas gotowania, integracja międzypokoleniowa, przekazywanie sobie wskazówek, rad, wymiana doświadczeń i przepisów. W trakcie spotkań seniorki przekazywały młodszemu pokoleniu swoje zbierane przez lata przepisy, dawały dzieciom i młodzieży cenne wskazówki i rady odnośnie tajników gotowania. Na spotkaniach odbywały się opowiadania o prekursorkach Koła Gospodyń w Sambrodzie.
Projekt obejmował 5 spotkań kulinarnych. Na każde spotkanie członkinie KGW przygotowały materiały warsztatowe w postaci produktów spożywczych. Każde ze spotkań miało inną tematykę – mięsną, rybną, słodką, słoną. Podczas spotkań uczestnicy warsztatów przygotowali m.in, mięso oraz ryby w słoikach, ciasta, zupę „dziadówę” i kotlety. Przepisy po każdych spotkaniach były umieszczone na potykaczu, który był postawiony przed świetlicą i służył mieszkańcom a także turystom do poznawania przepisów na smaki naszych babć!
Efektem projektowych spotkań jest integracja pokoleń, wymiana doświadczeń oraz powstanie zbioru przepisów zwanego Przepiśnikiem Sambrodzkim, który dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych nieodpłatnie i będzie służył mieszkańcom przez lata!
10/EL/2024
Nazwa realizatora: Koło Gospodyń Wiejskich Wilamowianki
Czas trwania projektu: 05-05-2024 – 30-09-2024
Miejsce realizacji projektu: Wilamowo
Kwota dofinansowania: 6 000 zł
Natura od kuchni – przetrwanie w lesie
Celem projektu było nabycie umiejętności przygotowania posiłku w warunkach wojennych, ewakuacyjnych, poza kuchnią. Realizatorzy promowali znaczenie lasów poprzez szerzenie wiedzy na temat ich cennych walorów przyrodniczo-krajobrazowych i walorów kulinarnych. Uczestnicy zostali zapoznani z rodzajami roślin jadalnych występujących w polskich lasach oraz na polach. Uczestnicy nauczyli się rozpoznawać rośliny jadalne oraz ich bezpiecznej obróbki. Na warsztatach zostały również omówione sposoby pozyskiwania pożywienia typu ryby, mięso oraz sposobów przetwarzania i ich spożywania w sposób bezpieczny. To było nowe doświadczenie dla wszystkich uczestników, zadania projektowe były bardzo atrakcyjnym sposobem spędzenia czasu wolnego i nauki nowych rzeczy, co uczestnicy wyrażali w swoich opiniach.
Działania polegały na organizacji 3 Warsztatów – Wilamowo, Sambród, Wilki Dwór w czasie trwania festynów rodzinnych, co pozwoliło na zwiększenie liczby odbiorców. Działania cieszyły się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Zakładane efekty i korzyści zostały niezaprzeczalnie osiągnięte, co widać było po frekwencji.
11/EL/2024
Nazwa realizatora: STOWARZYSZENIE CENTRUM SZKOLENIA SPECJALISTYCZNEGO „SZAFA” i grupa nieformalna AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA
Czas trwania projektu: 05-05-2024 – 30-09-2024
Miejsce realizacji projektu: Wilamowo
Kwota dofinansowania: 6 000 zł
Bezpieczeństwo nad wodą
Projekt odpowiadał na potrzebę przeszkolenia społeczeństwa z zakresu podstawowych i zaawansowanych technik przetrwania w sytuacjach zagrożenia życia nad wodą. Obszarem działania był teren Kanału Elbląskiego – jezioro Ruda Woda, miejsce spędzania czasu wolnego realizatorów projektu. W trakcie spotkań projektowych mieszkańcy jak i turyści mieli możliwość podniesienia swoich umiejętności w sytuacji kryzysu w środowisku wodnym. Dzięki ćwiczeniom pod okiem wyspecjalizowanego instruktora w przyszłości wśród uczestników może nastąpić spadek poziomu stresu i paniki podczas wypadków.
Wypoczynek nad wodą jest jedną z najczęściej wybieranych form spędzania czasu wolnego, w okresie wiosenno-letnim i nie rzadko relaks zostaje przerwany przez nieoczekiwane zdarzenie i konieczność udzielenia pierwszej pomocy osobie, która prowadzi nierówną walkę z żywiołem. Znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy nad wodą oraz sposobu zachowania się w przypadku, gdy znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji, może uratować życie osobom spędzającym czas nad wodą – to właśnie wynieśli z warsztatów wszyscy uczestnicy.
12/EL/2024
Nazwa realizatora: Stowarzyszenie Sportów Walki Złomiarz Team Elbląg i grupa nieformalna Grupa Sympatyków Klubu Sportów Walki Złomiarz Team Elbląg
Czas trwania projektu: 01-07-2024 – 30-08-2024
Miejsce realizacji projektu: Elbląg
Kwota dofinansowania: 6 000 zł
Aktywne wakacje 2024 dla dzieci i młodzieży z Infinity Fight.
Celem projektu było przedstawienie sportów walki, jako alternatywy dla spędzania wolnego czasu z użyciem urządzeń elektronicznych, jednocześnie ocieplając wizerunek poszczególnych dyscyplin, tj. Brazylijskie Jiu Jitsu czy Muay Thai.
Mając na względzie wszechobecny rozwój technologii realizatorzy chcieli, aby dzieci i młodzież nie zapominały, że sport stanowi ważny element naszego życia, który wpływa nie tylko pozytywnie na nasze zdrowie, ale również kształtuje nasz charakter.
Nauczaliśmy, że sport ma być dla nas przyjemnością, a nie obowiązkiem, dzięki czemu będzie stale obecny w naszym życiu.
W ramach projektu przeprowadzono 8 spotkań przez całe wakacje.
7/DM/2024
Nazwa realizatora: Kwitajny – z historią w przyszłość i grupa nieformalna Aktywne Kwitajny
Czas trwania projektu: 10-05-2024 – 30-09-2024
Miejsce realizacji projektu: Kwitajny
Kwota dofinansowania: 4 000 zł
Kreatywne warsztaty dla każdego!
Celem projektu było rozwijanie takiego dobra wspólnego jak aktywizacja, pogłębianie relacji sąsiedzkich i międzypokoleniowych, integracja, zapoznanie się z nowymi technikami rękodzieła, pobudzenie do rozwijania swoich pasji, zmotywowanie do szukania nowych kreatywnych działań, umocnienie relacji miedzy rodzinami, zapewnienie efektywnego spędzania wolnego czasu w towarzystwie rówieśników, zmotywowanie osób starszych na wspólne spędzanie czasu z sąsiadami, zawiązywaniu więzi międzysąsiedzkich a szczególnie z nowymi mieszkańcami naszej miejscowości, zapoznanie się z naszą tradycją , zasobami historycznymi i kulturowymi.
W ramach projektu zakupione zostały cztery białe stoły cateringowe składane i 12 krzeseł białych składanych oraz warnik do wody. Z przedmiotów tych korzystali uczestnicy podczas trwania warsztatów.
Ze środków dotacji przeprowadzono warsztaty tworzenia biżuterii, mydełek i świeczek. Wszystkie potrzebne do pracy narzędzia na warsztaty również zostały zalupione z dotacji.
W okresie od 6 czerwca do 13 września został przeprowadzony cykl zajęć warsztatowych w ilości 20 godzin łącznie, w grupach 10-12 osób. W zajęciach warsztatowych udział wzięło 25 osób w różnym przedziale wiekowym od 8 do 70 lat , uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonywali bransoletki, naszyjniki, kolczyki, pierścionki, mydełka, świeczki, dekoracje. Wykonane rękodzieła uczestnicy wykorzystali jako prezenty dla bliskich osób.
Spotkania warsztatowe zostały zwieńczone wystawą wykonanych rękodzieł w dniu 20 września 2024r. Dzięki realizacji projektu zawiązały się współprace międzywiejskie – uczestnikami proponowanych warsztatów były nowe osoby, nowi mieszkańcy z miejscowości Kwitajny a także z wiosek sąsiadujących – Zielno , Kronin, Surowe.
12/DM/2024
Nazwa realizatora: Stowarzyszenie „Apiżuławy”
Czas trwania projektu: 01-05-2024 – 01-09-2024
Miejsce realizacji projektu: Karczowiska Górne
Kwota dofinansowania: 4 500 zł
Nasi mali przyjaciele
Głównym celem projektu było kształtowanie postaw obywatelskich w zakresie ochrony środowiska oraz edukacja ekologiczna i upowszechnianie wiedzy na temat pszczół miodnych i pszczelarstwa wśród uczestników Pikniku rodzinnego „Dzień Pszczoły” i warsztatów – mieszkańców Karczowisk Górnych i okolic. Założeniem projektu była szeroko rozumiana aktywizacja społeczna. Chcieliśmy zachęcać do działań na rzecz ekologii, ochrony zapylaczy, bioróżnorodności.
Poprzez projekt działaliśmy na rzecz dobra wspólnego, jakim jest środowisko naturalne. Wpływaliśmy na poczucie odpowiedzialności za w kontekście indywidualnym, jak i społecznym. Aktywizowaliśmy adresatów wokół problemów m.in. związanych z zanieczyszczeniem przyrody, wymieraniem zapylaczy, zmianami klimatu. Została przeprowadzona edukacja ekologiczna w zakresie wiedzy o pszczołach i innych zapylaczach.
Organizacja „Dnia pszczoły” i warsztatów z animacjami, degustacjami i pokazami wpłynęła pozytywne na budowanie społeczności Karczowisk Górnych i okolic. Dzięki programowi imprezy i warsztatom, ich uczestnicy mogli się poznać, zintegrować, stworzyć relacje, mogli poczuć się „u siebie”. Poprawiliśmy dostępność oferty edukacji ekologicznej i rekreacyjnej wśród odbiorców.
29/DM/2024
Nazwa realizatora: Koło Gospodyń Wiejskich Laski z Baranówki
Czas trwania projektu: 01-06-2024 – 15-11-2024
Miejsce realizacji projektu: Baranówka
Kwota dofinansowania: 6 000 zł
KOBIETA BEZPIECZNA, TWÓRCZA I DBAJĄCA O ŚRODOWISKO
Głównym celem projektu był cykl kobiecych spotkań: BEZPIECZEŃSTWO – Warsztaty budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony WenDo; TWÓRCZOŚĆ- Warsztaty ceramiczne, skierowane na twórczy rozwój, wyzwalający kreatywność, otwartość, z naciskiem na integrację; DBANIE O ŚRODOWISKO – aktywne uczestniczki stworzyły Jarzębinową aleję.
Rezultatami miękkimi było 7 spotkań 15 kobiet, w tym: 2 dniowy warsztat WenDo, 3 spotkania podczas warsztatów ceramicznych, 1 spotkanie w terenie – sadzenie drzew oraz 1 spotkanie inaugurujące -zakończenie projektu. Twardymi rezultatami projektu były wyroby z ceramiki oraz Kobieca aleja jarzębinowa.
44/DM/2024
Nazwa realizatora: Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Sąpy i grupa nieformalna: BABIA DOLINA PIECZE
Czas trwania projektu: 01-07-2024 – 14-11-2024
Miejsce realizacji projektu: Sąpy
Kwota dofinansowania: 5 500 zł
Babki i babeczki z Babiej Doliny
Celem projektu była aktywizacja mieszkańców sołectwa Sąpy poprzez przeprowadzenie trzech warsztatów kulinarnych z pieczenia bab wielkanocnych, słodkich babeczek i babki ziemniaczanej, oraz organizację spotkania integracyjnego na zakończenie realizacji projektu.
Podczas trwania zadań projektowych uczestnicy stworzyli produkt lokalny, który nawiązuje do ich wsi tematycznej – Sapy Babia Dolina. Zielone słodkie babeczki i zielona szpinakowa babka wielkanocna (kolor zielony jest na fladze wsi) to twór oparty na współpracy wszystkich zaangażowanych w działania projektowe mieszkańców.
Dzięki dotacji świetlica wiejska została doposażona w kuchenkę gazową z piekarnikiem, stoły, talerze, szklanki, półmiski, sztućce, formy i foremki itp, czyli wyposażenie, którego grupa nie miała a bez którego warsztaty by się nie odbyły,
PJ