Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Powiat Iławski

Paweł Tucki | . Opublikowano w Partnerzy

Powiat Iławski

Starostwo Powiatowe w Iławie
ul. Generała Andersa 2A,
14 - 200 Iława

tel. (+48 89) 649 07 00
fax (+48 89) 649 66 00
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.powiat-ilawski.pl

Region: Warmia i Mazury
Położenie: Północna Polska

Liczba ludności 92 795 osób faktycznie zamieszkałych - stan na 31.12.2015 r.
w tym na terenach wiejskich 39 576 osób, tj. 42,63 % ogółu mieszkańców powiatu

Gęstość zaludnienia                  66 osób na km2
Powierzchnia powiatu                1.385 km²
Liczba gmin  7
Liczba miejscowości  213
Liczba sołectw  117

Atrakcje powiatu iławskiego to:

 • Jezioro Jeziorak najdłuższe jezioro w Polsce o długości 27 km jest Mekką żeglarzy.  Zajmuje 6 miejsce w Polsce pod względem wielkości. W granicach miasta Iławy leży największa wyspa Jezioraka Wielka Żuława o powierzchni 82,4 km. znajduje się na niej kilka ośrodków wypoczynkowych oraz relikty staropruskiego grodu z X-XIII wieku.
 • Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego - to liczne jeziora z otaczającym je kompleksem leśnym o powierzchni 22.638 ha. Można tu spotkać 29 chronionych gatunków roślin i zwierząt. Na terenie parku znajduje sie 60 pomników przyrody.
 • Liczne zabytki:
  • Kościół Przemienienia Pańskiego w Iławie
  • Cerkiew Świętego Jana Teologa w Iławie
  • Ratusz w Iławie
  • Wieże ciśnień w Iławie
  • Dworzec PKP w Iławie
  • Ruiny zamku w Szymbarku
  • Ruiny pałacu w Kamieńcu
 • Siemiany jako miejscowość turystyczna o klimacie uzdrowiskowym

Szlaki turystyczne w granicach powiatu iławskiego

 • Szlaki piesze:

  - Międzynarodowy Szlak E-11
  z Holandii przez Niemcy, Polskę i Łotwę. W granicach powiatu iławskiego ma długość 12,1 km i biegnie przez Samborowo, Wiewiórki, Frednowy, Tynwałd, Makowo, Jezierzyce, Jażdżówki, Szałkowo, Iławę, katarzynki i Radomno. Prowadzi głównie lasami oraz wzdłuż Jezioraka i Jeziora Radomno z wysoko wzniesioną wypą porośnięta lasami ze staropruskim grodziskiem.
  - Regionalny szlak niebieski WM-2047-n z Iławy przez Sarnówek do Siemian. Ma długość 26 km. Biegnie zachodnim brzegiem Jezioraka wśród Iławskich Lasów. Na trasie można podziwiać dwa półwyspy: Żabi Róg i Widłąg.
  - Szlak Napoleoński WM-1564-z zielony z Iławy do Kwidzyna przez Kamionkę, Szymbark, Piotrkowo, Kamieniec. Ma długość 41 km. Prowadzi śladami pobytu Napoleona, np. Aleją Napoleona w Szymbarku czy w scenerii romansu cesarza Francuzów z Marią Walewską w Kamieńcu z wiosny 1807 roku. Można także napotkać kolonię kormorana czarnego i towarzyszącej czapli siwej w rezerwacie "Czerwica".
  - Szlak WM-231-y żółty z Samborowa przez Makowo, Iławę, Radomno do Łąkorka o długości 62,3 km pozwala zobaczyć liczne zabytki Iławy, most w Samborowie, czy pałac z początku XX stulecia w Łąkorku.
 •  Szlaki rowerowe:

  - Szlak czerwony Jezierzyce - Iława - Kisielice SZLAK AUTORYTETÓW o długości 60 km nazywany jest "Szlakiem Autorytetów". Związany jest z miejscami pobytu Jana Pawła II w Jezierzycach i Emila von Behringa laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za wynalezienie szczepionki przeciw tężcowi, urodzonego w Ławicach. Szlak biegnie uczęszczanymi drogami asfaltowymi, a w lasach drogami gruntowymi. Na szlaku, poza urokliwymi krajobrazami napotkamy liczne zabytki w: Iławie, Truplu i Kisielicach i mijamy jeziora: Jeziorak, Tynwałd, Łabędź, Karaś, Trupel i Rakowe. Jezioro Karaś stanowi rezerwat ptactwa wodno-błotnego o randze międzynarodowej.
  - Szlak nienieski Zalewo - Miłomłyn - Iława SZLAK PRUSÓW o długości 68,5 km. Biegnie przez Zalewo, Rąbity, Śliwę, Boreczno, Dubę, Mozgowo, wchodzi na teren powiatu ostródzkiego, aby po przejściu Karnit, Dębinki, Miłomłyna, Liwy, Zalewa, Gila Małego i Dużego wejść na teren powiatu iławskiego w Wiewiorce, Frednowach, Tynwałdzie, Jezierzycach, Jażdżówkach, Kwirach, Szałkowie, dojechać do Iławy. Szlak prowadzi głównie drogami asfaltowymi, ale też drogami gruntowymi w lasach. Do zwiedzenia pozostają zabytki Zalewa, Miłomłyna i Iławy, ale także mosty na Kanale Iławskim, Śluza Miłomłyn i Śluza Zielona w Lubieniu. Szlak wiedzie także wzdłuż jezior: Gil Mały i Gil Wielki oraz Jeziorak. Mijamy także rezerwat "Jezioro Iłgi".
  - Szlak niebieski W Krainie Wiatraków o długości 26,2 km, prowadzi drogami asfaltowymi i gruntowymi, czasami wymaga dłuższych podjazdów. Atrakcją są fermy wiatrowe w okolicach Kisielic oraz zabytki Trupla jak zabytkową kuźnię z XIX wieku i kaplicę rodową Albersów, a w Kisielicach kościół i wieżę ciśnień. Na szlaku mijamy jezioro Trupel i Goryńskie oraz dwa bunkry z okresu międzywojennego.
  - Szlak zielony z Elbląga do Iławy KANAŁU ELBLĄSKIEGO o długości 130 km, na teren powiatu iławskiego wchodzi za Jarnołtowem przed Bądkami i prowadzi przez Zalewo, Dobrzyki, Jerzwałd, Siemiany, Piotrkowo, Szymbark, Kamionkę do Iławy.  Spotykamy zabytkowe kościoły w Zalewie i Dobrzykach, ruiny zamku w Szymbarku. Podziwiamy miejsca opisane przez Zbigniewa Nienackiego. Mijamy liczne jeziora: Ewingi, Płaskie, Urowiec, Plajtek, Piotrkowskie, Szymbarskie i Silm.
  - Szlak zielony i czarny NIL-13-z z Iławy do Torunia przez Katarzynki i Radomno. W granicach Krainy Kanału Elbląskiego ma długość 7 km. Mija jezioro Łąckie, Czerwone i Radomno.
  - Szlak żółty z Elbląga do Gorynia SZLAK POCZTYLIONA, o długości 128,7 km, w granice powiatu iławskiego wchodzi razem ze szlakiem zielonym między Jarnołtowem a Bądkami. Na trasie spotykamy wiele zabytków: Zalewa, Kamieńca, Olbrachtowa, Olbrachtówka, Susza i Kisielic oraz Gorynia.
 • Rezerwaty powiatu iławskiego to:
  • Czerwica o powierzchni 12 ha, chroni kormorana czarnego (28 gniazd) i czaplę siwą
  • Jezioro Gaudy o powierzchni 333 ha stanowi ostoję ptaków (124 gatunki)
  • Jezioro Iłgi o powierzchni 90 ha, faunistyczne
  • Jezioro Karaś o powierzchni 815 ha, chroni 156 gatunków ptaków
  • Rzeka Drwęca, najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce o pow. 1345 ha
  • Jasne o powierzchni 106 ha, chroni torfowiska i lasy wokół jezior Jasne i Luba
  • Jezioro Francuskie o powierzchni 14 ha, chroni jezioro, torfowiska i otaczające lasy