Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Powiat Elbląski

| . Opublikowano w Partnerzy

Powiat Elbląski

Starostwo Powiatowe w Elblągu
ul. Saperów 14A,
82 - 300 Elbląg
tel. +48 55 239 49 00
fax +48 55 232 42 26
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.powiat.elblag.pl

Region: Warmia i Mazury
Położenie: Północna Polska

Ludność:                                                  58 220 faktycznie zamieszkałych – stan na 31.12.2015 r.
w tym na terenach wiejskich           41 302 osób, tj. 70,94% ogółu mieszkańców powiatu

Powierzchnia:                                         1 416 km2
Gęstość zaludnienia:                           41 osób na km2
Liczba gmin:                                            9
Liczba miejscowości:                          264

Liczba sołectw:                                     175

Atrakcje powiatu elbląskiego to:

 • Kanał Elbląski to unikatowy w skali świata zabytek hydrotechniki, obejmujący pochylnie, śluzy, system zasilania w wodę, mosty, nasypy, przekopy, charakterystyczny tabor pływający i przystanie. Z odgałęzieniami mierzy 151,7 km i łączy jeziora z okolic Ostródy i Iławy z jeziorem Druzno. Zasadniczy kanał między jeziorami Szeląg i Druzno ma długośc 83,3 km, z czego 44 km przypada na sztuczne kanały, 37 km na jeziora, a 2,3 km na pochylnie. Jako dzieło kultury technicznej nie znajduje równych sobie w świecie.
 • Zespół 5 pochylni to budowle oraz urządzenia mechaniczne, służące do przeciągania po torach jednostek pływających z dolnego stanowiska kanału na górne i odwrotnie
 • pochylnia Całuny Nowe dł. 352 m, budowa w l;atach 1874-1881 
 • pochylnia Jelenie dł. 433 m, budowa 1859 rok
 • pochylnia Oleśnica dł. 479 m, budowa 1859 rok
 • pochylnia Kąty dł. 404 m, budowa 1859 rok
 • pochylnia Buczyniec dł. 490,3 m, budowa 1860 rok
 • Zalew Wiślany to osobliwy zbiornik wodny o pow. 838 km2, w granicach Polski 328 km2, stanowiący płytką zatokę, odcięty od Zatoki Gdańskiej wąskim pasem Mierzei Wiślanej. Ma 91 km długości (37 km w granicach Polski) i od 7 do 15 km szerokości. Średnia głębokość wynosi 2,5 m, maksymalnie 5,1 m. Należy do "wewnętrznych wód morskich". Woda jest lekko słonawa. Okres zlodowacenia trwa od stycznia do kwietnia. Latem temperatura wody wynosi 20oC. Dostępne plaże są w Suchaczu, Kadynach Cegielni, Kadynach Stadninie oraz Tolkmicku. W wodach Zalewu 4 km od Tolkmicka znajduje się głaz narzutowy "Święty Kamień", osadzony 30 m od brzegu, pomnik przyrody o obwodzie 13,8 m i wysokości 2,2 m.
 • Wysoczyzna Elbląska w większości jest objęta Parkiem Krajobrazowym "Wysoczyzna Elbląska". Ma bogatą rzeźbę powierzchni i bujne zalesienie. Na niewielkiej przestrzeni sa niezwykle piękne widoki krajobrazu górskiego, lesistego i morskiego. Wyznaczono tu 5 rezerwatów przyrody:
  • Kadyński Las
  • Buki Wysoczyzny Elbląskiej
  • Pióropusznikowy Jar
  • Dolina Stradanki
  • Nowinka
 • Żuławy Elbląskie to prawie bezleśna płaska równina deltowa w przeważającej części położona na obszarach depresyjnych. Charakterystyczne dla krajobrazu są szpalery wierzbowe i poldery chronione przed zalaniem przez sztucznie usypane groble i wały. Kulturę materialną Żuław tworzyli m.in. mennonici, którzy przybyli tu z Niderlandów w XVI wieku. Całość jest odwadniana przez sieć naturalnych cieków oraz sztucznych rowów i kanałów. Wśród nich jest zbudowany w 1495 roku Kanał Jagielloński, łączący Nogat z rzeką Elbląg.  Cały system funkcjonuje dzięki systematycznej pracy wielu stacji pomp. Wyróżnikiem Żuław jest charakterystyczna zabudowa w kształcie litery L, T lub wzdłużna. Kultura mennonicka przetrwała w domach podcieniowych, cmentarzach, urządzeniach hydrotechnicznych, układzie zabudowy łańcuchowej lub szeregowej wsi.
 • Jezioro Druzno to płytki zarastający zbiornik wodny, największy na terenie powiatu elbląskiego, leżący na wysokości 0,3 m n.p.m. Całkowita powierzchnia zlewni Jeziora Druzno wynosi 1.423,3 km2. W 1966 roku utworzono rezerwat Jezioro Drużno o powierzchni 3.021,6 ha zaliczany do rezerwatów o randze międzynarodowej. Występuje tu około 210 gatunków ptactwa błotnego i wodnego. Jest ono miejscem lęgowym i ostoją rzadko występujących gatunków. Przez jezioro biegnie tor wodny Kanału Elbląskiego (15 km) z przystani w Elblągu, ku pochylniom na Kanale Elbląskim.
 • Raczki Elbląskie w Gminie Elbląg to najniżej położona wieś w Polsce (-1,8 m p.p.m.)
 • Dąb im. Jana Bażyńskiego w Kadynach w Gminie Tolkmicko jest pomnikiem przyrody liczącym blisko 700 lat. Jego obwód wynosi 993 cm, a wysokość 36 m i średnica pierśnicy 316 cm.
 • Sosna pospolita "Gruba Kaśka" w Gardynach w Gminie Młynary jest pomnikiem przyrody liczącym blisko 300 lat, o 40 m wysokości i średnicy pierśnicy 125 cm.
 • Park Ekologiczny im. Stanisława Pankalli w Pasłęku został powołany w 1994 roku. Leży w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Rzeki Wąskiej. Powstał jako lasek miejski nad Jeziorkiem w 1925 roku.

Szlaki turystyczne w granicach powiatu elbląskiego

 • Szlaki piesze:
  - Szlak Kopernikowski WM-6-c czerwony
  łączy Olsztyn z Grudziądzem. Jego długość wynosi 390 km. PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej opiekuje się 153,9 km z Mingajn do Kępek. W granicach powiatu elbląskiego biegnie przez Narusę, Tolkmicko, Wysoki Bór, Białą Leśniczówkę, Kadyny, Suchacz, Łęcze, Jagodnik, Próchnik, Dąbrowę, Bażantarnię, Elbląg, Bielnik II i Bielnik I, most na Nogacie do Kępek.
  - Szlak Świętego Wojciecha WM-2004-n niebieski łączy Elbląg ze Świętym Gajem, miejscem śmierci św. Wojciecha. Długość szlaku wynosi 43,7 km. Biegnie przez Raczki Elbląskie, Tropy Elbląskie, wzdłuż jeziora Druzno, Jeziorną, Węgle, Żukowo, Jurandowo, Żółwiniec, wałami Dzierzgonki przez Mokre, Stobno, Dzierzgonkę, Rachowo, Brudzędy, Stare Dolno, Kwietniewo do Świętego Gaju.
  - Szlak Żuławski WM-2005-z i PM-2005-z zielony łączy Gronowo Elbląskie ze Starym Polem. Ma 8,4 km. Prowadzi od dworca PKP w Gronowie Elbląskim przez Oleśno, Dworki, Fiszewo i Kolonię Stare Pole.
 • Szlaki rowerowe:
  - Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-1
  prowadzący od granicy z Niemcami w Kostrzyniu nad Odrą do granicy z obwodem kaliningradzkim w Gronowie. Długość szlaku wynosi 675,6 km, w tym w powiecie elbląskim 47,5 km. Na teren powiatu szlak wkracza w Świdach i biegnie przez Święty Gaj, Stare Dolno, Brudzędy, Nowe Dolno, Wiśniewo, Krzewsk, Tropy Elbląskie, Raczki Elbląskie, Elbląg, Bielany Wielkie, zajazd, Krasny Las, Łęcze, Kadyny, Tolkmicko, Frombork do Gronowa na granicy z Rosją.
  - Transgraniczny Szlak Rowerowy R-64 "Wokół Zalewu Wiślanego" poprowadzony wzdłuż Zalewu Wiślanego. Początek zaczyna się w Piaskach, a kończy w Braniewie. Ma 187 km długości, a w granicach powiatu elbląskiego 55 km.
  - Regionalny szlak zielony "KANAŁU ELBLĄSKIEGO" z Rubna pod Elblągiem do Iławy o długości 130 km. W granicach powiatu elbląskiego ma 70,4 km i biegnie przez Nowakowo, Kępę Rybacką, Bielnik II, Kazimierzowo, Władysławowo, Wikrowo, Jegłownik, Gronowo Elbląskie, Różany, Zwierzeńskie Pole, Zwierzno, Kępniewo, Rychliki, Marwicę, Jelonki, wzdłuż Kanału  Elbląskiego od pochylni Jelenie przez Oleśnicę do Kąt oraz Lepna, a dalej przez Zalewo, Siemiany do Iławy.
  - Regionalny szlak żółty "SZLAK POCZTYLIONA" z Gronowa Elbląskiego do Gorynia o długości 128,9 km. W granicach powiatu elbląskiego na 50 km i biegnie przez Przezmark, Pilonę, Myślęcin, Weklice, Aniołowo, Mariankę, Pasłęk, Gołąbki, Rogajny, Kwitajny, Zielno, Kronin, Zielonkę Pasłęcką do Wakarowa. Dalej prowadzi przez Małdyty, Jarnołtowo, Zalewo, Susz, Kisielice do Gorynia.
  - Trasa Kadyńska - czerwony szlak rowerowy jednokierunkowy o długości 24,8 km z Kadyn do Kadyn przez Janówek, Przybyłowo, Pagórki i Ostrobrzeg.
  - Szlak do Miejskich Wód Elbląg - Elbląg, jednokierunkowy o długości 18 km. Prowadzi z Elbląga ul. Królewiecką przez Dąbrowę, Jagodnik do Jeziora Martwego i przez Rakowo, Próchnik wraca do Elbląga.
  - Niebieski szlak "Wokół Jeziora Druzno" z Raczek Elbląskich do Komorowa Żuławskiego o długości  45,7 km biegnie przez Węgle, Jurandowo, Żółwiniec, Krzewsk, Dzierzgonkę, Nowe Dolno, Stankowo, Klepę, Dłużynę, Węzinę do Komorowa Elbląskiego.
  - Święty Kamień - niebieski szlak rowerowy jednokierunkowy z Tolkmicka do Tolkmicka o długości 17,7 km prowadzi skrajem lasów obok leśniczówki Nowy Wiek, osadę Święty Kamień, Chojnowo, Nowinkę do Tolkmicka.
  - Czarny szlak łącznikowy z Węziny do pochylni Jelenie przez Dłużynę o długości 8,0 km łączy szlak niebieski z Raczek Elbląskich do Komorowa Żuławskiego.
  - Czarny szlak łącznikowy z Pasłęka do Kanału Elbląskiego o długości 7,4 km przez Nowiny i Krasin łączy szlak zielony z Elbląga do Iławy z żółtym z Elbląga do Gorynia.

  Rezerwaty przyrody:

 • Buki Wysoczyzny Elbląskiej - 92,12 ha, utworzony w 1961 roku
 • Dęby w Krukach Pasłęckich - 9,66 ha, utworzony w 1960 roku
 • Dolina Stradanki - 119,86 ha, utworzony w 2006 roku
 • Jezioro Drużno - 3.021,6 ha, utworzony w 1966 roku
 •  Kadyński Las - 8,15 ha, utworzony w 1972 roku
 • Lenki - 9,7 ha, utworzony w 1959 roku
 • Nowinka - 74,24 ha, utworzony w 2006 roku
 • Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce - 4.249,2 ha, utworzony w 1970 roku
 • Pióropusznikowy Jar - 37,78 ha, utworzony w 1962 roku
 • Ujście Nogatu - 356,72 ha, utworzony w 2001 roku
 • Zatoka Elbląska - 723,5 ha, utworzony w 1991 roku