Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Gmina Susz

Paweł Tucki | . Opublikowano w Partnerzy

Gmina Susz

Urząd Gminy i Miasta w Suszu
ul. J. Wybickiego 6,
14-240 Susz
tel. 55 278 60 15, fax 55 278 62 22
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
www: www.susz.pl

Region: Warmia i Mazury
Powiat: Iławski
Położenie: Północna Polska

Ludność:                                               12 992 faktycznie zamieszkałych – stan na 31.12.2015 r.
Gęstość zaludnienia:                       50 osób na km2
Powierzchnia gminy:                       259 km²
Liczba miejscowości:                       45

Liczba sołectw:                                  29

Największą atrakcją Gminy są bogate lasy, liczne jeziora i zabytki kultury materialnej.

Gmina Susz położona jest w południowo - zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w powiecie iławskim, na Pojezierzu Iławskim. Jest to przepiękny teren, obfitujący w jeziora i kompleksy leśne oraz unikalne walory fauny i flory.

Prawa miejskie Susz otrzymał nie później niż z 1305 roku. W latach 1521 - 1946 Susz był miastem powiatowym. Na przestrzeni dziejów Susz doświadczał skutków wojen polsko – krzyżackich, okupacji szwedzkiej, francuskiej, rosyjskiej oraz dżumy i pożarów. Dopiero wiek XIX przyniósł rozkwit miastu, rozwój przemysłu i wzrost liczby mieszkańców, aby w 1939 roku osiągnąć liczbę 4.481 osób.

Susz zachował do dziś czytelny, nawarstwiający się historycznie układ przestrzenny. Stare miasto, powstałe w XIV wieku, o kolistym kształcie wynikającym z ukształtowania terenu, z kwadratowym rynkiem po środku do dziś przyciąga detalami zachowanej architektury. Na obszarze Starego Miasta trwa obecnie odbudowa. Niebawem rynek zostanie otoczony kamieniczkami, z ciągiem usługowo-handlowym, nawiązującym do historycznej zabudowy miasta.
Bogactwem przyciągającym przybyszów są jeszcze dziś dziewicze lasy oraz zasobne w ryby jeziora. Unikalne walory fauny i flory kryje Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, a szczególnie Rezerwaty Przyrody "Rezerwat Jezioro Gaudy" i "Rezerwat Czerwica", gdzie żyje orzeł bielik, gnieżdżą się kormorany i czaple siwe. Ziemia suska obfituje także w zwierzynę łowną i znana jest w kręgach myśliwskich z bogatych terenów łowieckich. Przybysze mogą obcować tu z naturą podczas spacerów, konnych przejażdżek, wycieczek rowerowych lub pływając łódką.
Na spotkanie z przyrodą i niezwykle ciekawą historią okolic Susza wiodą, przez polodowcowy krajobraz, stare aleje dębowe i lipowe prowadzące do pojedynczych kompleksów pałacowych.

Do największych atrakcji turystycznych w gminie należy Kamieniec, późnobarokowy pałac, który z racji piękna nazywano wschodniopruskim Wersalem. Ruiny tej późnobarokowej budowli kryją wiele ciekawych historii. Między innymi epizod pobytu w pałacu cesarza Napoleona i hrabiny Walewskiej w roku 1807 oraz króla Augusta II Mocnego i Adolfa Hitlera. Zespół pałacowy, obejmujący trzy bramy wjazdowe, park i barokowy pawilon (stylizowany na grotę) uznano za zabytek I kategorii.

Inną atrakcją ziemi suskiej jest pałac w Bałoszycach, pochodzący z XVIII w., przebudowany w 1850r. w stylu neogotyckim. Jest to replika zamku Babelsberg w Poczdamie w Niemczech.

Czasy napoleońskie pamięta dworek myśliwski w Gostyczynie, którego urodę podkreśla sąsiedztwo rozłożystych dębów, będących pomnikami przyrody.

Goszcząc w Suszu, nie sposób pominąć XIV wiecznego, katolickiego Kościoła pod wezwaniem Św. Antoniego. Można tu odnaleźć XVII wieczne malowidło na drewnie, przedstawiające klęczącego w zbroi Grafa von Wittenau, a tuż obok wykonaną z czerwonego marmuru wmurowaną w ścianę tablicę nagrobną rodziny Wittenau.

Zapraszając do odwiedzenia Ziemi Suskiej, zapewniamy Państwa, że każdy znajdzie tutaj wiele atrakcyjnych miejsc pod względem historycznym, przyrodniczym i turystycznym.

Wszystko, co robimy dla Susza i jego Gminy, ma sprawić, że będzie to miejsce o czystym środowisku, przyjazne jego mieszkańcom, a także wszystkim tym, którzy zamierzają tu przyjechać, odpocząć lub korzystnie zainwestować swój kapitał.