Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Gmina Markusy

Paweł Tucki | . Opublikowano w Partnerzy

Urząd Gminy w Markusach
82-325 Markusy
tel. 55 239 43 50,  239 43 51,
fax 55 239 43 52;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: www.markusy.pl
bip.markusy.warmia.mazury.pl

Region: Warmia i Mazury
Powiat: Elbląski
Położenie: Północna Polska

Ludność:                                              4 182 faktycznie zamieszkałych – 31.12.2015 r.
Powierzchnia:                                   109 km2
Gęstość zaludnienia:                      38 osób na km2
Liczba miejscowości:                      21

Liczba sołectw:                                 18

Największą atrakcją jest Rezerwat Jeziora Drużno.

Położenie geograficzne:
Gmina Markusy leży na żyznych glebach Żuław Elbląskich. Jest gminą typowo rolniczą, gdzie wysokie wyniki uzyskiwane w produkcji rolnej wyróżniają ją na tle innych gmin żuławskich. Znaczną część gminy zajmują rezerwaty i obszary chronionego krajobrazu. Gmina położona jest poza ważnymi szlakami komunikacyjnymi, co znacznie podnosi walory ekologiczne. Największą atrakcją turystyczną jest rezerwat przyrody Jezioro Druzno z bogatą florą i fauną. Przez jezioro Druzno przebiega Kanał Elbląski, którego atrakcjami na skalę światową są pochylnie i śluzy. Osobliwym krajobrazem tej gminy jest sieć rzek i kanałów ze stacjami pomp oraz poldery położone na terenach depresyjnych. W ten piękny i malowniczy krajobraz wplecione są liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe.
W miejscowościach Jezioro, Kępniewo, Markusy i Węgle-Żukowo zachowały się cmentarze mennonickie.

Rozwój gospodarczy:
Gmina Markusy ma charakter rolniczy ze względu na położenie oraz bardzo dobre gleby. Ponieważ 49% gruntów stanowią użytki zielone, ważnym składnikiem produkcji rolnej jest hodowla bydła. Gmina posiada gęstą sieć dróg utwardzonych, oczyszczalnię ścieków, wysypisko śmieci. Jest w 100% zwodociągowana i stelefonizowana. Istniejące gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne wciąż rozwijają się, podnosząc i urozmaicając swój zakres usług. Rozwój Gminy Markusy ściśle związany jest z rolnictwem, usługami, turystyką oraz ochroną środowiska.

Możliwości inwestycyjne:
Wysokie walory ekologiczne nie pozwalają na powstanie i działanie zakładom uciążliwym dla środowiska naturalnego. Zawarte jest to w Strategii Rozwoju Gminy, której przyszłość związana jest z rozwojem rolnictwa, usług i przetwórstwa.
Gmina zaprasza inwestorów i turystów do kontaktów i współdziałania, m.in. na rzecz zachowania posiadanego wspaniałego dziedzictwa kultury.