Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentMultithumb has a deprecated constructor in /home/mediad/domains/kanal-elblaski-lgd.pl/public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 20

Gmina Gronowo Elbląskie

Paweł Tucki | . Opublikowano w Partnerzy

gronowo gm Urząd Gminy w Gronowie Elbląskim
ul. Łączności 3
82–335 Gronowo Elbląskie
tel. 55 231 56 13, fax 55 231 56 23
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.gminagronowo.pl
 

Region: Warmia i Mazury
Powiat: Elbląski
Położenie: Północna Polska
 

Ludność:                                 5 167 faktycznie zamieszkałych – stan na 31.12.2015 r.
Powierzchnia:                       89 km2
Gęstość zaludnienia:          58 osób na km2
Liczba miejscowości:          19

Liczba sołectw                       16

 

Największą atrakcją są cmentarze mennonickie, budowle hydrotechniczne, depresyjne poldery.

Położenie geograficzne:
Gmina Gronowo Elbląskie to wiejska gmina położona w północno – zachodniej części województwa warmińsko – mazurskiego, w powiecie elbląskim. Są to tereny Żuław Elbląskich, leżących na wschód od rzeki Nogat, które wchodzą w skład Żuław Wiślanych. Znajdują się tu najżyźniejsze gleby w Polsce. Tereny gminy poprzecinane są siecią kanałów melioracyjnych chroniących poldery przed zatopieniem. Ciekawostką krajobrazową jest położenie około 80% powierzchni gminy na obszarze depresyjnym. W obrębie wsi Wikrowo znajduje się jedna z największych w kraju depresja – 2,43 m p.p.m.

Atrakcje turystyczne:
Zachowało się tu wiele interesujących zabytków godnych obejrzenia, związanych z wielowiekową pracą nad zagospodarowaniem tych ziem. Tuż obok drogi Malbork – Elbląg, w miejscowości Szopy, znajduje się ciekawej konstrukcji most zwodzony. Inną ciekawostką jest pompa parowa w Różanach. Interesujące są również zabytki związane z osadnictwem Mennonitów: zabytkowe cmentarze, zespół sakralny w Rozgarcie, zagrody holenderskie znajdujące się prawie w każdej wsi oraz unikalny system melioracyjny. Z zabytków sakralnych uwagę zwraca kościół w Jegłowniku oraz wieża gotyckiego kościoła w Fiszewie. Zabytkiem jest również dąb w Gronowie Elbląskim o obwodzie pnia 4 m i wysokości 30 m.
Na terenie gminy funkcjonują dwa gospodarstwa agroturystyczne z zapleczem noclegowym w miejscowości Jegłownik oraz Karczowiska Górne.

Oferta inwestycyjna:
Gmina Gronowo Elbląskie posiada do zagospodarowania i sprzedaży działki budowlane w poszczególnych miejscowościach gminy. Na terenie gminy usytuowane są grunty rolne po byłych Zakładach Rolnych, znajdujących się we władaniu Agencji Nieruchomości Rolnych, które przeznaczone są do sprzedaży lub dzierżawy. Posiadamy do sprzedaży obiekty (hale produkcyjne) po byłym POM w Gronowie Elbląskim. Ponadto Gmina Gronowo Elbląskie w swojej ofercie inwestycyjnej posiada bardzo atrakcyjne działki pod budownictwo usługowo – produkcyjne.