pusty

ul. Browarna 85
www: www.gminaelblag.pl
www: www.bip.gminaelblag.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Region: Warmia i Mazury
Powiat: Elbląski
Położenie: Północna Polska

Ludność:                                  6.576 zameldowanych – 31.12.2010 rok
Powierzchnia:                              192 km2
Gęstość zaludnienia:                      34 osoby na km2
Liczba miejscowości:                     36

Liczba sołectw: 24

Największą atrakcją jest najniżej położona osada w Polsce - Raczki Elbląskie 1,8 m ppm

Położenie geograficzne:
Gmina Elbląg położona jest na pograniczu dwóch mezororegionów - Żuław oraz Wysoczyzny Elbląskiej, w sąsiedztwie jeziora Drużno. Zachodnia granica gminy jest jednocześnie częścią granicy pomiędzy województwem warmińsko-mazurskim, a pomorskim. Płożenie Gminy, dogodne połączenie komunikacyjne, rozwijająca się baza noclegowa i gastronomiczna, nieskażone środowisko, wynikające z oddalenia od aglomeracji przemysłowych sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na wypoczynek.

Atrakcje turystyczne Gminy Elbląg:
Rezerwat „Jeziora Drużno” – utworzony w celu zachowania miejsc lęgowych ptactwa wodnego
i błotnego oraz piękno krajobrazu. Kanał Elbląski – najbardziej interesujący pod względem technicznym, unikatowy szlak wodny.
Przezmark – zabytkowy kościół wybudowany w XIV wieku.
Tropy Elbląskie – jedyny w swoim rodzaju zabytkowy zespół domów i zagród holenderskich.
Janów – zespół pałacowo-parkowy z 1886 r. wybudowany na miejscu dawnego dworu z 1383 r. Wyspa Nowakowska – otoczona wodami Zalewu Wiślanego, Nogatu, Cieplicówki i Kanału Jagiellońskiego.
Kanał Jagielloński – najstarsza budowla inżynierska tego typu w kraju z 1483 roku.
Rezerwat „Zatoka Elbląska” – zamieszkiwany przez 222 gatunki ptaków.
Złota Wyspa – dogodny punkt obserwacyjny ekosystemu Rezerwatu „Zatoki Elbląskiej”.
Rezerwat „Ujście Nogatu” – utworzony w celu ochrony bytujących ptaków i ich siedlisk.
Raczki Elbląskie – największa depresja w Polsce (1,8 m poniżej poziomu morza). Osada Truso – legendarna osada "TRUSO", opisana w IX wieku przez żeglarza Wulfstana.
Weklice – cmentarzysko ludności kultury wielbarskiej.

Możliwości inwestycyjne:

Gmina stanowi bezpośrednie zaplecze 130-tysięcznego Elbląga. Działa w niej ponad 400 zakładów usługowo-produkcyjnych. Tworzone są warunki wysoko towarowej, ekonomicznej produkcji rolnej. Gmina stale się rozwija. Dysponuje terenami pod realizację inwestycji: usługowo-produkcyjnych, handlowych, gastronomicznych i rekreacyjno - sportowych. Gmina Elbląg jest przyjazna dla inwestorów i przedsiębiorców mogących otworzyć nowe lub przenieść istniejące działalności gospodarcze na teren Gminy. Posiadamy dużo terenów dobrze skomunikowanych i uzbrojonych, przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod usługi, przemysł i turystykę. Posiadamy na terenie Gminy fachową i tanią siłę roboczą.