40 Jubileuszowy Centralny Zlot Aktywu Krajoznawców

| . Opublikowano w Aktualności

b_150_100_16777215_00_images_stories_150_lat_-_kanal_elblaski.jpgW dniach od 18 do 22 sierpnia 2010 roku w Elblągu oddział PTTK Ziemi Elbląskiej organizuje 40 Jubileuszowy Centralny Zlot Aktywu Krajoznawców "CZAK" 2010. W ramach zlotu odbywają się Konferencje, pogadanki, giełdy oraz wycieczki krajoznawcze.

W uroczystym otwarciu Zlotu "CZAK 2010" 18 sierpnia 2010 roku uczestniczyło ponad 160 osób, w tym Przewodniczący Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, Wicemarszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego Grzegorz Nowaczyk, Starosta Elbląski Sławomir Jezierski,  Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Stanisław Harajda, Naczelnik Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu Marek Burhardt.

W trakcie Zlotu zostały wręczone medale PTTK za pomoc i współpracę, przyznawane przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie oraz regionalne odznaki z okazji 150 lat Kanału Elbląskiego. Jeden z trzech medali PTTK z legitymację Nr 2918 oraz regionalną odznakę otrzymała prezes Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu Stanisława Pańczuk.

Podczas konferencji wygłoszone zostały wykłady, pogadanki, prezentacje i tak o:

  • historii Oberlandu i Kanale Elbląskim gawędził profesor Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie Janusz Hochleitner
  • technicznych rozwiązaniach, pochylniach, śluzach i wrotach bezpieczeństwa, starych i nowych statkach żeglugowych mówił Stanisław Bieliński
  • szlaku wodnym "Pętla Żuław" i przyrodzie Mierzei Wiślanej opowiadała Jolanta Bulak z Dyrekcji Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej w Stegnie
  • Lokalnej Grupie Działania Kanału Elbląskiego mówiła Stanisława Pańczuk Prezes Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu.

Po wykładach krajoznawcy umówili się jeszcze na pogawędki o kormoranach, zabytkach i przyrodzie Krainy Kanału Elbląskiego i Mierzei Wiślanej. Kolejny dzień Zlotu był poświęcony zabytkom i przyrodzie tych obszarów i praktycznemu zgłębianiu tajników rejsu "stakiem po trawie".

S.P.