OD OPOWIADANIA DO DZIAŁANIA

2015 logo FIO v1OD OPOWIADANIA DO DZIAŁANIA

Dnia 30 września 2016 r. we Władysławowie miał miejsce festyn „Kartoflane świętowanie”, który przy okazji był zwieńczeniem projektu realizowanego przez grupę nieformalną SPLOT, a  wnioskowanego przez Stowarzyszenie IWA Integracja - Współpraca - Aktywność we Władysławowie pod tytułem „Od opowiadania do działania”. Udział w projekcie brali mieszkańcy DPS „Krokus” we Władysławowie.

Projekt obejmował m. in. organizację prelekcji i warsztatów o historii mieszkańców wsi („Skąd jesteśmy i gdzie mieszkamy” - prelekcja dr J. Domino w dniu 9.09.2016r.), warsztaty dziennikarskie („Zostanę rodzinnym detektywem?”- prowadzący R. Gruchalski w dniu 13.09.2016r.), warsztaty z lapboka („Moje siedlisko w teczce - Lapbook - sposób zbierania informacji” prowadzone przez p. E. Mieczkowską dnia 21.09.2016r.) oraz warsztaty stolarskie, które poskutkowały powstaniem nowych ławek wypoczynkowych (19.09.2016r.). Projekt miał na celu ocalić od zapomnienia, powojenne dzieje wsi Władysławowo i przybliżyć życie jej mieszkańców. W ramach warsztatów, między innymi opracowywano przewodnik po Władysławowie i wykonywano tablice informacyjne o historii wsi.

Całkowita wartość projektu wyniosła 7.970 zł, z czego ponad połowę, bo 4.100 zł, pokryła kwota dotacji.

Podsumowaniem projektu była wcześniej wspomniana impreza integracyjna „Kartoflane Świętowanie” nawiązująca w treści do wykopek i zbierania kartofli. Podczas spotkania odbyła się gala uczestników konkursu plastycznego „Mój żuławski dom i ogród”, nie zabrakło czasu na degustację potraw z ziemniaków ale i na oglądanie wystawy zdjęć. Na festynie promowane było wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Pracownicy DPS i Warsztatu Terapii Zajęciowej zadbali o przygotowanie części menu, organizację zawodów i oprawę muzyczną a członkinie stowarzyszenia serwowały kartoflane przysmaki. Wspólna zabawa służyła integracji międzypokoleniowej. Takimi działaniami DPS „Krokus” daje świadectwo gotowości do współorganizowania różnych przedsięwzięć z organizacjami i społecznością lokalną.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia m. in. z prelekcji dr. J. Domino „Skąd jesteśmy i gdzie mieszkamy”, z warsztatów dziennikarskich „Zostanę rodzinnym detektywem?”, warsztatów „Moje siedlisko w teczce - Lapbook - sposób zbierania informacji”, warsztatów stolarskich oraz z Kartoflanego świętowania:

oo

oo1