Spotkanie plenerowe z Sienkiewiczem

b_150_100_16777215_00_images_2015_logo_FIO_v1.jpgW dniu 21 czerwca 2016 roku – na placu katedralnym w godzinach 11.00-13.00 miało miejsce Spotkanie plenerowe z Sienkiewiczem. Uczestników wydarzenia nieodpłatnie na Plac Słowiański dowiozły „Elbląskie Tramwaje”. Uczniowie i nauczyciele w asyście uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu przeszli na plac przed elbląska katedrą, gdzie odbył się happening czytelniczy. Tam czekało szereg atrakcji: quizy, łamigłówki i gry zręcznościowe- wszystkie związane z twórczością Sienkiewicza. Zajęcia prowadziły nauczycielki bibliotekarki z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu wraz z barwną grupa Aktywnych Seniorek Wolontariuszek, Stowarzyszenie Kuźnia Pruska z Pasłęka, Stowarzyszenie IWA. Byli z nami: G. Kluge dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, H. Uźluk dyrektor Elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie, K. Murawska sekretarz Gminy Elbląg, Maria Leszczyńska inspektor z Departament Edukacji i Sportu UM Elbląg, S. Pańczuk prezes Stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski LGD.

W tłumie można było dostrzec osoby przebrane w bohaterów sienkiewiczowskich: był min. Janko Muzykant (nawet kilku) Staś i Nel, Bohun, Neron (dwaj), Popea, Pomponia Grecyna, Ligia, Horpyna, Franciszka Kulwiecówna, latarnik Skawiński, sachem z plemienia Czarnych Węży, Danusia (kilka), Marynia Połaniecka liczni krzyżacy, rycerze i mieszczki.

Letnia scena przed katedrą we wtorkowe słoneczne przedpołudnie należała do Sienkiewicza:

Spotkanie otworzył monolog w wykonaniu Piotra Imiołczyka ( nauczyciela ZSZ nr 1 w Elblągu), który wcielił się w Zagłobę- rozweselając młodszych i starszych uczestników wydarzenia.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Elbląga oraz Zespołu Szkół z Gronowa Elbląskiego odegrały mini przedstawienia popularyzujące dorobek Henryka Sienkiewicza.

Młodzież z Gimnazjum nr 3 i II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu wymachiwała planszami ze słowami Sienkiewicza, zachęcając do czytania.

Uczniowie z Zespołu Szkół w Nowakowie pięknym śpiewem przeniosły zebranych w sienkiewiczowskie klimaty- rodem z trylogii. Kolorytu wydarzeniu dodała muzyka z ekranizacji dzieł H. Sienkiewicza.

Do konkursu na stylizacje nawiązujące do sienkiewiczowskich bohaterów przystąpiło 17 osób wśród laureatów wybranych głosami publiczności byli uczniowie: SP nr 8, ZS w Nowakowie, ZS w Gronowie Elbląskim, SOSW nr 2 w Elblągu. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 28.09.2016 roku- o godz. 17.00 w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Elblągu podczas uroczystego podsumowania projektu .

Happening był jednym z działań projektu „Sienkiewiczowskie inspiracje” realizowanego przez Nieformalną grupę Aktywne Nauczycielki Bibliotekarki w partnerstwie z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną w Elblągu, Elbląskim Towarzystwem Kulturalnym, Stowarzyszeniem IWA Integracja-Współpraca-Aktywność przy wsparciu finansowym: Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie, Wójta Gminy Elbląg, Pracowni Projektowej ADB, Piotra Imiołczyka.

Oprócz wyżej wymienionych szkół w happeningu czytelniczym wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice dzieci i młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu, SP nr 16 w Elblągu, SP w Pilonie, SP w Węzinie, ZS w Gronowie Górnym, SP nr 8 w Elblągu.

Organizatorzy ufają, że wspólna zabawa w plenerze pokazała różne oblicza spotkań z klasycznym tekstem literackim i pozwoliła na nowo odkryć literaturę przygodową Henryka Sienkiewicza.

Szczególne podziękowania należą się sponsorom i sympatykom projektu Sienkiewiczowskie inspiracje- pracownikom Gminy Elbląg, członkom Stowarzyszenia IWA, Teatrowi im. A. Sewruka w Elblągu, Muzeum Archeologiczno-Historycznemu w Elblągu, Szkole Policealnej im. J. Romanowskiej w Elblągu, Warsztatom Terapii Zajęciowej we Władysławowie, Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego w Elblągu, Supermarketowi„Piotr i Paweł” w Elblągu, Pośrednictwu Finansowo-Ubezpieczeniowemu K. Jaroch, Stowarzyszenia Kadyny.

Elżbieta Mieczkowska