Zabytek Zadbany 2016 - Kanał Elbląski i Kwitajny

b_150_100_16777215_00_images_stories_150_lat_-_kanal_elblaski.jpgZnamy już listę obiektów, które przeszły procedurę formalną i zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2016.  W tym roku jest to 46 obiektów z 14 województw. Co istotne mamy w nich „swoich kandydatów”. W kategorii  ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu jest nim kościół filialny Chrystusa Króla w Kwitajnach, a w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki Kanał Elbląski. Konkursowe jury oceni jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków. Laureatów 20 kwietnia, kiedy to w Zakopanem odbędzie się uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Zabytek Zadbany to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową  prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W konkursie wezmą udział następujące obiekty:

W kategorii ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu – 18 obiektów

woj. dolnośląskie:
 - Sobótka, kultowa rzeźba „Mnicha” z ok. 400 r. p.n.e, ul. Armii Krajowej (kat. A)
 - Wisznia Mała, pałac, ob. szkoła, ul. Szkolna 51 (kat. A)

woj. kujawsko-pomorskie:
 - Toruń, kościół Świętego Ducha (O.O. Jezuitów), ul. Rynek Staromiejski 14 / ul. Różana 2 (kat. A)
 - Lubostroń, gm. Łabiszyn, pałac Lubostroń (kat. A)

woj. lubelskie:
 - Milejów, zespół kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP obejmujący: kościół, dzwonnicę, dawną kostnicę, ogrodzenie murowane (kat. A)

woj. lubuskie:
 - Gorzów Wielkopolski, secesyjna willa-siedziba Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, ul. gen. Władysława Sikorskiego 107 (kat. A)