Aktywne społeczności Warmii i Mazur

Stanisława Pańczuk | . Opublikowano w Aktualności

b_150_100_16777215_00_images_PO_FIO.jpgAkademia Rozwoju Lokalnego, Szkoła Umiejętności Coachingowych, wsparcie dla społeczności w postaci animatora - coacha i sfinansowanie jednej inicjatywy, a także wypracowanie modelu rozwoju lokalnego i Forum Inicjatyw Lokalnych to nie sen szalonego społecznika, ale realne działania, które od sierpnia rozpoczyna Forum Animatorów Społecznych w województwie warmińsko-mazurskim.

Forum Animatorów Społecznych to grupa ludzi z województwa warmińsko-mazurskiego, dla których animacja stała się ważnym narzędziem zmiany służącej rozwojowi społeczności lokalnych. Dzięki działaniom wzmocnionym funduszami projektowymi udaje nam się tę zmianę wprowadzać na większą skalę, objąć pracą animacyjną całe województwo, dotrzeć do najmniejszych społeczności, gdzie wsparcie lokalnych liderów i liderek jest najbardziej potrzebne. Tak jest i tym razem, gdyż ruszamy z projektem „Aktywne Społeczności Warmii i Mazur”, w którym przewidujemy pokaźną dawkę edukacji, wsparcie organizacyjne, doradcze i finansowe.

Dla społeczności

Animatorów i animatorek, liderów i liderek, którzy są na początku swojej społecznej drogi oraz tych, którzy mają już spore doświadczenie w pracy ze społecznością, ale czują, że chcieliby poddać ją pogłębionej refleksji i kontynuować edukację oferujemy Akademię Rozwoju Lokalnego. ARL to cykl warsztatów, które pomogą zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu organizowania społeczności lokalnych, diagnozowania problemów i potrzeb, aktywizowania i mobilizowania do działania mieszkańców, tworzenia sieci współpracy - koalicji i partnerstw lokalnych, projektowania zmiany społecznej, realizacji inicjatyw rozwoju lokalnego. Akademia będzie pokazywała jak budować partnerskie grupy inicjatywne, które planują rozwój lokalny i podejmują się realizacji wspólnych inicjatyw, w oparciu o potrzeby społeczne oraz z wykorzystaniem lokalnych zasobów. Będzie kładła także duży nacisk na partycypację obywatelską i włączanie społeczności lokalnej w procesy decyzyjne.

Właśnie rozpoczynamy proces naboru do ARL, dlatego warto szukać informacji na ten temat (będzie także na stronie www.wim.ngo.pl)

Natomiast dla 25 społeczności, które mają w sobie gotowość do rozwoju i podejmą się zorganizowania inicjatyw lokalnych przewidujemy wsparcie animatora/coacha. Pomoże on lub ona zdiagnozować realne problemy i potrzeby w danej społeczności, a w oparciu o tę diagnozę stworzyć plan rozwoju lokalnego. Przy pomocy animatora czy animatorki w każdej społeczności powołana zostanie grupa partnerska i zrealizowane zostaną trzy inicjatywy, z których jedną mamy w planie dofinansować. I podobnie jak w przypadku ARL lada moment rozpoczynamy rekrutację. Zgłaszać mogą się organizacje pozarządowe, instytucje jak domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, świetlice albo grupy nieformalne, które chcą rozwijać swoje społeczności. Formularz zgłoszeniowy zamieścimy wkrótce na stronie www.wim.ngo.pl

Animacja i rozwój lokalny

W ramach projektu planujemy wypracować i opisać model rozwoju lokalnego - swego rodzaju przewodnik wskazujący jakie działania i w jakiej kolejności należy podjąć, by inicjować i wpływać na rozwój lokalny w swojej społeczności. W oparciu o model pracować będą animatorzy i animatorki wspierający społeczności lokalne i wspólnie z nimi go wdrażać.

Organizujemy też Szkołę Umiejętności Coachingowych, do której rekrutację mamy już za sobą. To oferta dla doświadczonych animatorek i animatorów umożliwiająca zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wspierania ludzi czy grup w rozwiązywaniu ich problemów i osiąganiu rozwojowych celów. Pierwsze zajęcia odbędą się już pod koniec sierpnia.

Swego rodzaju podsumowaniem działań projektowych będzie Forum Inicjatyw Lokalnych - spotkanie służące edukacji i integracji społeczności biorących udział w projekcie oraz organizacji działających na rzecz rozwoju lokalnego.

Projekt „Aktywne Społeczności Warmii i Mazur” współfinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Trwa od początku sierpnia 2015 do końca października 2016 roku. W przypadku pytań prosimy o kontakt z biurem projektu, które znajduje się w Olsztynie na ulicy Kotańskiego 1 (tel. 795 050 348) lub drogą e-mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Monika Hausman-Pniewska - koordynatorka projektu

Data wydarzenia: od 2015-08-04 do 2015-10-31
Organizator: Forum Animatorów Społecznych
Adres: M. Kotańskiego 1, 10-167 Olsztyn, woj. warmińsko-mazurskie
Tel.: 795 050 348
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.