Miejsce upamiętniające pobyt św. Jana Pawła II w Jezierzycach

Stanisława Pańczuk | . Opublikowano w Aktualności

b_150_100_16777215_00_images_stories_niebieski_101.jpg19 grudnia 2014 roku w Jezierzycach odsłonięto tablicę i oddano do użytku promenadę prowadzącą do pomostu na Jezioraku - upamiętniającą pobyt Karola Wojtyły nad Jeziorakiem:

  • W 1959 roku Ks. Bp Karol Wojtyła uczestniczył w spływie kajakowym na Kanale Elbląskim i Jezioraku wraz z Krakowskim Duszpasterstwem Akademickim "Środowiskiem".
  • W 1973 roku Ks. Kard. Karol Wojtyła - obecny był na Jezioraku wśród Krakowskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Środowiska", podczas ich spływu kajakowego na Kanale Elbląskim i Jezioraku oraz odnogach m.in. jez. Ewingi.

Projekt budowy promenady, pomostu i pamiątkowej tablicy był realizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Oś 4 LEADER, Działanie Odnowa i Rozwój Wsi. Wniosek został złożony w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich Kanału Elbląskiego opracowanej w Stowarzyszeniu Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania. Dotacja wyniosła 83.876 zł.

W Jezierzycach ma początek czerwony szlak rowerowy - Szlak Autorytetów (od nazwisk papieża św. Jana Pawła II i prof. Emila von Behringa pierwszego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny) z Jezierzyc przez Iławę do Kisielic. Przez Jezierzyce biegnie też niebieski szlak rowerowy - Szlak Prusów z Zalewa przez Miłomłyn do Iławy.

Zdjęcie z otwarcia tablicy, promenady i pomostu znajdują się na Facebook'u: kanalelblaskilgd.

S.Pańczuk