Przełomowy IX Kongres Obywatelski

Stanisława Pańczuk | . Opublikowano w Aktualności

b_150_100_16777215_00_images_stories_praca-38.jpg

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom naszego spotkania. Po raz kolejny wypełniliśmy po brzegi Aulę Główną Politechniki Warszawskiej. Dziękuję w szczególności za dużą dawkę pozytywnego ducha i myślenia o ważnych problemach rozwojowych Polski.


Tegoroczny Kongres był przełomowy z wielu względów. Po raz pierwszy najliczniejszą grupę wśród uczestników stanowiły osoby w młodym wieku (18‑34 lat), a ich energię i optymizm wyczuwało się podczas dyskusji. Pobity został także rekord ilości miejsc, z których przyjechali uczestnicy Kongresu – w sumie 204 miejscowości z całej Polski. W spotkaniu wzięli udział także Polacy z różnych stron świata, między innymi z Doliny Krzemowej, Londynu, Helsinek czy Hagi.

 

Motywem przewodnim Kongresu był „Narodowy Coaching”, czyli wzajemne uczenie się oraz zachęcanie się do refleksji i działania na rzecz dobra wspólnego. Termin ten dotyczy przemian postaw, sposobów myślenia i wzorców działania Polaków. Zmiany te są niezbędne, by Polacy potrafili wspólnie działać i razem rozwijać skrzydła. Zapraszamy Państwa do nadsyłania sugestii dotyczących możliwości, sposobów i zakresu realizacji idei „Narodowego Coachingu” w praktyce oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami w tej sferze. Będziemy je prezentować na naszej stronie internetowej na specjalnej platformie pod hasłem „Narodowy Coaching”.


Wielkim zasobem Polaków – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym – jest energia. Polacy są „młodym”, dynamicznym, mobilnym i szybko dostosowującym się społeczeństwem. To, co należy zrobić to wyzwolić tę energię i nadać jej pozytywny wymiar, tworząc – na co zwrócił uwagę dr Paweł Fortuna – polską normę pozytywności. Aby to się udało, musimy nauczyć się otwierać się na drugiego człowieka, rozwiązywać konflikty z poszanowaniem własnej godności, budować na wspólnych pasjach.


Serdecznie dziękuję wszystkim organizacjom współpracującym. To między innymi dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się po raz kolejny stworzyć prawdziwie obywatelskie spotkanie.


Dziękuję również organizacjom biorącym udział w Forum Liderów Zmiany. Wasza aktywność pokazuje jak wiele dobrego i pożytecznego dzieje się „oddolnie” w naszym kraju. Mamy nadzieję, że Wasz przykład będzie wzorem do naśladowania i impulsem dla innych.


Chciałbym również podziękować wszystkim, którzy w swoich środowiskach zaszczepiają ideę Kongresu, zachęcając coraz to nowe osoby do udziału w tym wydarzeniu.


Prosimy o opinie i wrażenia z tegorocznego Kongresu oraz propozycje na przyszłość (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).


Mamy nadzieję, że – między innymi dzięki Państwa zaangażowaniu – kolejny, jubileuszowy X Kongres Obywatelski będzie jeszcze lepszy!


Zapraszam do śledzenia naszej strony www, FB oraz bloga kongresowego (http://obywatelski.natemat.pl), gdzie będziemy kontynuować debatę rozpoczętą na Kongresie.


Serdecznie zapraszam i do zobaczenia na Kongresie!


Z najlepszymi pozdrowieniami,
dr Jan Szomburg
Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Inicjator i Organizator Kongresu Obywatelskiego