Strach ma wielkie oczy

b_150_100_16777215_00_images_PO_FIO.jpg

Strach ma wielkie oczy” - żyj bezpiecznie z OSP w Gronowie Elbląskim. Projekt finansowany ze środków programu mikrodotacji
„Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie”
dofinansowany przez MPiPS w ramach FIO.

Dnia 8 października 2014 roku odbył się pierwszy z dwóch głównych etapów realizacji projektu „Strach ma wielkie oczy – Żyj bezpiecznie z OSP w Gronowie Elbląskim”. Do pierwszego etapu zalicza się zdobycie oraz uzupełnienie posiadanej już wiedzy przez strażaków, a następnie przekazanie jej w placówkach oświatowych.

Dzięki działaniom koordynatorek projektu, współpracę zgodził się rozpocząć wykwalifikowany, pracujący na co dzień w środowisku związanym z ratowaniem życia ludzkiego ratownik medyczny. Karol nasz przewodnik po świecie pierwszej pomocy przedmedycznej, w bardzo przystępny lecz również fachowy sposób przedstawił takie podstawowe rzeczy jak: reagowanie na krwawienia, krwotoki, złamania, bezpieczne ułożenie poszkodowanego na desce ratowniczej a przede wszystkim umiejętność resuscytacji oddechowo – krążeniowej na fantomie, który został zakupiony właśnie w ramach realizacji projektu ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. To jest bardzo ważne, aby umieć udzielić podstawowej pierwszej pomocy, bo to właśnie pierwsze minuty decydują o losie człowieka. Czasami zwykły masaż serca do momentu przyjazdu karetki może uratować ludzkie życie.

Przekazaną wiedzą przez ratownika w drugim etapie realizacji projektu będziemy dzielić się
z dziećmi oraz młodzieżą na terenie Gminy Gronowo Elbląskie. W planach mamy odwiedziny Przedszkola, Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Środowiska te są bardzo otwarte na takiego rodzaju inicjatywy - podnoszenie świadomości najmłodszych jak ważne jest nie pozostawienie obojętnym na ludzkie życie.

Po pierwszym etapie warto podkreślić trzy pozytywne aspekty, jakie zyskała jednostka OSP dzięki uczestnictwie w projekcie, a mianowicie fantom, który będzie niezbędnym elementem w każdym pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej w jakim będziemy brali udział. Podwyższy on standard przeprowadzanych zajęć, po drugie pozyskanie w swoje szeregi profesjonalnego ratownika medycznego, który będzie mógł na bieżąco wzbogacać naszą wiedzę i warto wspomnieć również o zaangażowaniu podczas ćwiczeń sąsiednich jednostek OSP Rozgart oraz OSP Fiszewo, które również wzbogaciły swoją wiedzę.

Koordynator projektu
Anna Woźniak

b_150_100_16777215_00_images_1412789245167.jpgb_150_100_16777215_00_images_20141008_192751.jpgb_150_100_16777215_00_images_20141008_193941.jpgb_150_100_16777215_00_images_20141008_194110.jpg

Charakterystyka drugiego projektu realizowanego w ramach mikrodotacji Warmia Mazury Lokalnie finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich:

Wnioskodawca: Stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w Gronowie Elbląskim

Grupa nieformalna: Ratowniczki

Nazwa Projektu: "Strach ma wielkie oczy" - żyj bezpiecznie w OSP w Gronowie Elbląskim

Kwota umowy: 4.070 zł

Kwota dofinansowania: 1.980 zł

Okres realizacji umowy: 18.08.2014 r.- 20.10.2014 r.

Opis projektu: Działania związane z realizacją zamierzonych celów dotyczą przeprowadzenia zajęć pierwszej pomocy medycznej oraz samarytanki.

Drugie zajęcia dotyczą dotycza pierwszej pomocy przednedycznej, resuscytacji oddechowo-krążeniowej na fantomie.

Zostanie opracowana i wydrukowana krzyżówka "I Ty zostań ratownikiem".

Trzecie spotkanie dotyczy przekazania nabytej wiedzy kolegom z OSP Rezgart, na imprezach organizowanych przez partnerów, w szkołach i przedszkolu na terenie Gminy Gronowo Elbląskie.

S.Pańczuk